70 lat Muzeum

Rok 2020 to rok jubileuszowy dla Muzeum Okręgowego w Lesznie. Mija bowiem 70 lat funkcjonowania naszej instytucji. To czas podsumowań, zajrzenia do korzeni, przyjrzenia się temu, co Muzeum ma już za sobą. Cykl „70 lat Muzeum” będzie przybliżał dzieje leszczyńskiej placówki, od dekad nieprzerwanie pielęgnującej historię i kulturę miasta i regionu. Prosimy nie spodziewać się jednak monografii –  to historia opowiadana poprzez ciekawe epizody, wybrane fragmenty z dziejów instytucji, ważne wydarzenia i interesujących ludzi, którzy tworzyli Muzeum. Jak w dobrej książce biograficznej będą wydarzenia radosne i smutne, sukcesy i ciężka praca, zwroty akcji i niespodzianki. Zapraszamy do lektury.

  • Dział Judaistyczny

    Dział Judaistyczny

    Idea utworzenia Działu Judaistycznego zrodziła się w środowisku leszczyńskich muzealników w 1992 r. Na siedzibę nowej placówki wybrano niszczejący budynek…

    Więcej...

  • Od “stanu agonii” po muzealne przestrzenie. Muzeum w synagodze. Cz. 1

    Od “stanu agonii” po muzealn

    W 1990 r. lokalna prasa donosiła ze smutkiem, że okazały gmach leszczyńskiej synagogi przy ul. G. Narutowicza znajduje się w…

    Więcej...

  • Nasze zbiory za Wielką Wodą

    Nasze zbiory za Wielką Wodą

    Bogusław Karczewski herbu Samson (1674–1723), uwieczniony na portrecie trumiennym (nr inw. MLS 1255), zapewne nie marzył o podróży do Ameryki,…

    Więcej...

  • Kontakty zagraniczne – daleka Syberia

    Kontakty zagraniczne – daleka Sybe

    W 1989 r. nawiązana została współpraca z Tiumeńskim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym. Tiumeń – miasto liczące ponad 700 tysięcy mieszkańców, to…

    Więcej...

  • Współpraca z muzeami z Turyngii 1985-1989. Cz. 2

    Współpraca z muzeami z Turyngii 1985-198

    W ramach nawiązanej współpracy z muzeami w Turyngii, 6 czerwca 1988 r. do Leszna przybyła delegacja z Suhl. Goście zwiedzili…

    Więcej...

  • Współpraca z muzeami z Turyngii 1985-1989. Cz. 1.

    Współpraca z muzeami z Turyngii 1985-198

    W 1985 r., na mocy porozumienia pomiędzy ministerstwami odpowiedzialnymi za sprawy kultury w Polsce i NRD, władze województwa leszczyńskiego nawiązały…

    Więcej...

  • Przy pl. Jana Metziga 17

    Przy pl. Jana Metziga 17

    W latach 1959–1962 Muzeum nie posiadało własnego pomieszczenia. Decyzją Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Lesznie otrzymało budynek zabytkowej pastorówki z…

    Więcej...

  • Stanisław Chmielowski (1922–2002) – twórca kolekcji etnograficznej i malarstwa polskiego

    Stanisław Chmielowski (1922–2002) – twór

    16 stycznia 1953 r. funkcję kierownika Muzeum objął Stanisław Chmielowski, z wykształcenia etnograf. Studia z zakresu antropologii, etnografii z etnologią…

    Więcej...

  • Skąd się wzięły zbiory – Skarby braci czeskich

    Skąd się wzięły zbiory – Skarby braci cz

    11 października 1961 r. dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu dr Czesław Sierpowski oraz kustosz tegoż Archiwum Marian Mika przekazali przewodniczącemu…

    Więcej...