Przyjaciele

Towarzystwo przyjaciół muzeum okręgowego w Lesznie

Deklaracja Członkowska

Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie może zostać każda osoba pełnoletnia, która jest zainteresowana promowaniem działalności Muzeum Okręgowego w Lesznie, poznawaniem historii regionu i kraju, głównie poprzez zbiory zgromadzone w muzeach.
Zainteresowane osoby winny wypełnić deklarację, która zostaje przyjęta przez Zarząd.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie zobowiązani są do opłacania składek w wysokości 10 zł miesięcznie; emeryci 8 zł miesięcznie.

Pobierz deklarację członkowską Tutaj

Aktualności

Projekty 2020

Bieżący rok przyniósł decyzje o dofinansowaniu zadań w ramach konkursu ofert Miasta Leszna (8 000 zł) oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego - Urzędu Marszałkowskiego (6 000 zł.), a także w ramach ogólnopolskiego programu Muzeum Historii Polski "Patriotyzm Jutra" (27 000zł). Dzięki pozyskanym dotacjom będą realizowane projekty:

  • "Edukacja historyczna i kulturalna z Muzeum Okręgowym w Lesznie" (Samorząd Województwa Wielkopolskiego – Urząd Marszałkowski i Miasto Leszno) – działania edukacyjne, w tym konkursy wiedzy o Lesznie skierowane do uczniów szkół: „Tropiciel historii”, „Cudzie chwalicie, swego nie znacie” oraz gry miejskie skierowane dla rodzin oraz dla uczniów szkół średnich "Leszno Leszczyńskich". Planowane jest także wydanie Informatora Edukacji Muzealnej oraz pamiątkowych dyplomów, teczek.
  • "Malczewski w Lesznie. Muzeum i sztuka w mieście" (Patriotyzm Jutra i Miasto Leszno) – cykl działań edukacyjnych popularyzujących idee sztuki, jako narzędzia podtrzymującego tożsamość narodową w okresie zaborów. Działania mają uwzględniać tworzenie muralu, mającego podkreślić obecność Muzeum Okręgowego w Lesznie w sztuce miejskiej. W ramach zadania zaplanowano lekcje muzealne, spacery edukacyjne, trzydniowe warsztaty street'art oraz dyskusję społeczną podczas konferencji pt. „Muzeum i sztuka w mieście".

V Leszczyński Dzień Kolekcjonera

W niedzielę, 19. listopada 2017, miał miejsce kolejny - bo już piąty - Leszczyński Dzień Kolekcjonera. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Poszukajmy historii by odnaleźć siebie". Cykliczna impreza organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie tym razem gościła w murach Szkoły Podstawowej nr 1 w Lesznie. Przejrzyjcie galerię zdjęć z tego wydarzenia.

 

 

III Leszczyński Dzień Kolekcjonera

W niedzielę 15 listopada 2015 Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Lesznie wraz z Muzeum Okręgowym w Lesznie zorganizowało III Leszczyński Dzień Kolekcjonera.
Do udziału zaprosiliśmy miłośników historii, którzy w swych prywatnych zbiorach posiadają cenne eksponaty, którzy dotychczas bardzo często nie mieli okazji prezentować ich szerszemu gronu. Podczas imprezy zaprezentowało się 16 wystawców prezentując m.in. stare zdjęcia związane z Lesznem, kolekcję starych radioodbiorników, wyposażenie starego zakładu stolarskiego, kolekcje filiżanek i nocników, modelarstwa lotniczego oraz niewybuchy wydobyte w twierdzy Przemyśl. Imprezę odwiedziło ponad 200 osób.

 

 

Promocja książki „Kulinarne podróże z panem Tadeuszem”

6 października 2015 r. w Galerii Sztuki członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie wzięli udział w organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Lesznie spotkaniu z autorem pięknie wydanej książki „Kulinarne podróże z Panem Tadeuszem”.

Wysłuchaliśmy fascynującej opowieści o przeszłości przedstawionej z perspektywy kultury stołu czasów staropolskich.

Mogliśmy zapoznać się doświadczeniami kulinarnymi osób serwujących mickiewiczowskie menu w restauracjach i gospodarstwach agroturystycznych zlokalizowanych w miejscowościach związanych z pobytem A. Mickiewicza (Pakosław, Krobia, Krzywiń).

W miłej atmosferze degustowaliśmy wybrane potrawy przyrządzone wg oryginalnych receptur. Towarzystwo wsparło to przedsięwzięcie finansowo.

Wizyta w Rogalinie

10 września 2015 roku w ramach wyjazdów kulturowo-poznawczych członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie z osobami towarzyszącymi udali się do Rogalina. W wyjeździe uczestniczyło 19 osób. W Rogalinie zwiedzano wspaniały, jeden z najwspanialszych w Polsce pałaców, zbudowany w latach siedemdziesiątych XVIII wieku dla Kazimierza Raczyńskiego, późniejszego starosty generalnego Wielkopolski, marszałka koronnego i marszałka Rady Nieustającej. Po wspaniałym oprowadzeniu przez Kierownika Muzeum w Rogalinie, członkowie zwiedzili mauzoleum rodzinne Raczyńskich zlokalizowane przy kościele Parafialnym a zbudowane w 1820 roku, po którym oprowadził  jej Proboszcz ks. Wojciech Kaźmierczak, uczeń naszej koleżanki Bożenki Kubisiak. Wyjazd organizowany był środkami komunikacji naszych członków.

Sprawozdania

Sprawozdanie do pobrania - POBIERZ

Najbliższe proponowane projekty, to:

  • Wyjazd kulturowo-poznawczy do Turku i Uniejowa ( 21-22.09.br.)
  • Leszczyński Dzień Kolekcjonera pod hasłem " Ich piękno historia zasługują na bliższe poznanie" ( 13.10. br.)
  • Zebranie funduszy na współfinansowanie projektu międzynarodowej konferencji naukowej " Reformacja i tolerancja. Jedność w różnorodności. Współistnienie różnych wyznań na ziemi wschowskiej".
  • Spotkanie wigilijne ( 17.12.br.).

STATUT
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie

Statut dostępny tutaj.