Zapraszamy na wystawę “Leszczyńscy zegarmistrzowie”

Uwaga !!! Wystawa pt. „Leszczyńscy zegarmistrzowie” została przedłużona do 15 sierpnia 2016 roku.

Na ekspozycji przygotowanej ze zbiorów leszczyńskiego kolekcjonera Janusza Skrzypczaka zobaczyć można zarówno wyposażenie dawnego warsztatu zegarmistrzowskiego jak i najróżniejsze zegary. Prócz czasomierzy kieszonkowych, ściennych, konsolowych można obejrzeć mechanizmy zegarów wieżowych. Najstarsze obiekty pochodzą z XVII i XVIII wieku. Widz może także obejrzeć wnętrze zegara, którego mechanizm jest w ruchu. Dodatkową atrakcją, która wzbogaciła ekspozycję dopiero 14 maja, są dwie sporych rozmiarów makiety. Jedna z nich to budynek ratusza poznańskiego z wieżą zaopatrzoną w cztery zegary. Drugi budynek posiada pozytywkę oraz figurki najważniejszych władców Polski. Obie makiety na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX stulecia wykonał leszczyński zegarmistrz Stanisław Balcerzak.


5 stycznia 2016 r. o godz. 17.00 w Muzeum Okręgowym w Lesznie (pl. J. Metziga 17) odbyło się otwarcie wystawy pt. "Leszczyńscy zegarmistrzowie" z kolekcji Janusza Skrzypczaka. Wystawa czynna będzie od 7 stycznia do 29 maja 2016 r. Serdecznie zapraszamy.
Zegary - jedne z najbardziej trwałych i niezawodnych urządzeń mechanicznych stworzonych przez człowieka. Z jednej strony odmierzają czas, z drugiej - miarowe tykanie daje poczucie stałości, bezpieczeństwa i odprężenia. Coraz mniej ludzi potrafi rozkoszować się komfortem cichej pracy tego urządzenia. Zegary mechaniczne wypierane są powoli przez urządzenia z zasilaniem bateryjnym, a zegarki naręczne - przez tanie wyroby pochodzące z Chin.
Leszczyński antykwariusz Janusz Skrzypczak przyznaje, że w młodości bardzo chciał być zegarmistrzem. Los chciał jednak inaczej, jednak stare zegary znajdują wciąż wiele miejsca w jego sercu. Najmniejszy mechanizm zegarowy znajdujący się w jego zbiorach ma 11 mm średnicy i umieszczony był wewnątrz damskiego pierścionka. Największy - to pochodzący z końca XVIII w. zegar wieżowy, ważący ponad 100 kg.
- Z zegarem jest tak, jak z człowiekiem - mówi Janusz Skrzypczak. - Rano należy go nakręcić, aby przez resztę dnia pracował. Wieczorem sprężyna magazynująca energię rozluźnia się i cały mechanizm zaczyna "odpoczywać".
Najciekawszym eksponatem w jego zbiorach jest z kolei pochodzący z połowy XVIII w. zegar stojący, zbudowany przez leszczyńskiego zegarmistrza Johanna Bauera. Konstruowane przez niego zegary ofiarowywane były jako prezenty koronowanym głowom ówczesnej Europy.

Szukaj nas:

Comments are closed.