Noc Muzeów

14 maja odbyła się kolejna Noc Muzeów. Przygotowaliśmy na tę specjalną okazję szereg atrakcji.

Siedziba główna – pl. Jana Metziga 17, Leszno

18:00-19:00

Zwiedzaj Muzeum z przewodnikiem! Zostaną zaprezentowane wszystkie sale muzealne: parter - sala portretu trumiennego, sala portretowa z epitafium Samuela Schlichtinga, I piętro – historia Leszna XVII-XVIII wiek, sala poświęcona rodowi Sułkowskich, sala z portretami królów kurkowych, II piętro – sala ze zbiorami etnograficznymi pochodzącymi z południowo-zachodniej Wielkopolski, sala ze zbiorami malarstwa polskiego o tematyce wiejskiej, III piętro – historia Leszna XIX i XX wiek. Gości muzealnych oprowadzi Grażyna Michalak. Miejsce: zbiórka w holu.

19:30-20:00

Poznaj historię leszczyńskiego zegarmistrzostwa. Po ekspozycji czasowej „Leszczyńscy zegarmistrzowie” oprowadzi właściciel kolekcji, Janusz Skrzypczak. Będzie można poznać nie tylko najważniejszych mistrzów tej profesji działających w Lesznie, ale także tajniki warsztatu zegarmistrzowskiego. Wystawa specjalnie na Noc Muzeów zostanie wzbogacona o replikę ratusza poznańskiego z 5 zegarami oraz makietę katedry królów polskich z ukazującymi się postaciami władców. Oba te eksponaty wykonał w latach 70- tych XX wieku zegarmistrz Stanisław Balcerzak z Leszna. Miejsce: sala wystaw czasowych, 1 piętro.

20:15-20:45

Rozstrzygnięcie konkursu rodzinnego na budowę zegara. Przed kilkoma tygodniami zaprosiliśmy rodziny do obejrzenia wystawy „Leszczyńscy zegarmistrzowie” i zbudowania w oparciu o wrażenia z ekspozycji, własnego modelu zegara. Teraz zapraszamy na podsumowanie konkursu. Miejsce: sala wystaw czasowych, 1 piętro.

21:00–21:45

Dlaczego warto pisać (po swoich) książkach?
Skąd wiemy, że konkretny egzemplarz książki, znajdujący się w zbiorach muzealnej biblioteki, należał kiedyś do królowej Marii Leszczyńskiej, a inny do rektora leszczyńskiego gimnazjum czy pastora luterańskiej parafii? Jakie ślady zostawili po sobie właściciel książek i ich czytelnicy? Czy łatwo je odczytać? Zapraszamy do rozwiązywania historycznych zagadek. Miejsce: ekspozycja „Dzieje Leszna”, 1 piętro.

22:30-23:30

O kim mówią odnowione pomniki? – Lapidarium przy kościele pw. Św. Krzyża. Po raz kolejny zapraszamy na nocny spacer po leszczyńskim lapidarium. Tym razem przyjrzymy się bliżej kolejnym odnowionym pomnikom. Zastanowimy się wspólnie, dlaczego w Lesznie upamiętniano zmarłych stawiając nagrobki w formie obelisków. Posłuchamy o losach ludzi, których te monumenty upamiętniają. Prosimy o zabranie ze sobą latarek. Gości muzealnych oprowadzi Małgorzata Gniazdowska. Miejsce: zbiórka przed wejściem głównym do muzeum.

18:00-24.00

Od liczydła do kalkulatora. Po raz pierwszy w leszczyńskim muzeum, udostępnione zostaną zwiedzającym obiekty, pochodzące z naszych zbiorów, służące do liczenia. Na ekspozycji będzie można nie tylko obejrzeć liczydło pochodzące z pocz. XX w. ale dowiedzieć się jak na nim liczono, maszyny liczące obsługiwane ręcznie i na prąd oraz kalkulatory. Plansze ukażą jak liczono dawnej, a jak liczymy dziś. Miejsce: sala oświatowa, parter

18:00-24:00

Poznaj strój „Biskupiński”. W sali etnograficznej będą do dyspozycji tablice edukacyjne z namalowanymi postaciami dziewczynki i chłopca, na których można będzie zawieszać różne części ludowej garderoby wykonanej ze sklejki. Ubierając dziewczynkę i chłopca, wykorzystując elementy stroju ludowego, poznajemy tradycyjne stroje ludowe z naszego regionu i uczymy się rozpoznać części składowe stroju. Po prawidłowym założeniu wszystkich elementów zobaczymy najbardziej rozpoznawalny w naszym regionie - strój "Biskupiański".

18:00-24:00

Sprzedaż pamiątek i gadżetów. Wieczorną porą będziemy prowadzić sprzedaż wydawnictw. Jest to jeden z tych szczególnych dni, kiedy można kupić interesującą pozycję w atrakcyjnej cenie. W sprzedaży znajdziecie Państwo pozycje przecenione nawet o 50%, a towarzyszące gadżety będą z pewnością miłą pamiątką z pobytu w muzeum. Miejsce: hol.

Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie – ul. Gabriela Narutowicza 31

18:00-24:00

Mobilne studio fotograficzne: każdy ze zwiedzających będzie miał możliwość wykonania stylowego portretu z nakryciem głowy nawiązującym do wystawy "Magiczny świat domków dla lalek".

18:00-19:00

Mini warsztaty dla dzieci: tworzenie wyposażenia domków dla lalek. Zainspirowani wystawą "Magiczny świat domków dla lalek. Kolekcja Anety Popiel-Machnickiej" spróbujemy stworzyć drobiazgi, które powinny znaleźć się w każdym lalkowym domku: miniaturowe kredki, książeczki, kartki świąteczne czy misie.
Miejsce: I piętro – sala główna

19:00 – 19:30

Oprowadzanie po ekspozycji judaistycznej. Po wystawie stałej prezentującej kulturę żydowską oprowadzi Jakub Piwoński.

19:30 -20:30

Pokaz gry w drejdla. Drejdle, charakterystyczne bączki, służyły do uprawiania tradycyjnej dla Żydów gry hazardowej. Odbywało się to podczas święta Chanuki, a grały w nią głównie dzieci. Egzemplarze oryginalnych bączków znajdują się na stałej ekspozycji judaistycznej. Podczas wieczoru Nocy Muzeów, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, nadarzy się okazja do zagrania w tą słynną grę, uprzednio dowiedziawszy się o rządzących nią zasadach. Do gry zapraszamy dzieci wraz z rodzicami - do wygrania cukierki! Miejsce: I piętro – sala główna.

21:00-21:30

Oprowadzanie po wystawie "Magiczny świat domków dla lalek. Kolekcja Anety Popiel-Machnickiej”

22:00-22:45

Projekcja filmu „Muzeum Utracone 2016”. To niepowtarzalna okazja by zobaczyć w ultranowoczesnej oprawie skarby kultury, które znajdowały się niegdyś w polskich zbiorach, a które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie. Część z nich udaje się jednak odnaleźć i odzyskać – ostatnio do kraju powróciły np. „Schody Pałacowe” F. Guardiego zaginione podczas II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie. Każdego roku prezentowane są nowe, unikalne kolekcje, które zostały przez historię zapomniane. Tematem przewodnim tegorocznej edycji filmu są utracone dzieła Jana Matejki. Organizatorzy – Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundacja Sztuki SAR oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekcja filmu odbędzie się także w innych muzeach w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Miejsce: I piętro – sala główna.

23:00-24:00

Nocne zwiedzanie wystawy "Magiczny świat domków dla lalek. Kolekcja Anety Popiel-Machnickiej". Co dzieje się na wystawie "Domków dla lalek" po zapadnięciu zmroku, gdy za ostatnimi zwiedzającymi ze szczękiem zamykają się drzwi, gasną wszystkie światła? Czy miniaturowy świat ożywa, słychać wieczorny gwar, lalkowe rozmowy, śmiechy? Może w którymś z domków mama-lalka zagania swą niesforną gromadkę dzieci do kąpieli w wannie pełnej piany, a krawcowa doszywa w pośpiechu ostatnie koronki do sukni ślubnej swej ulubionej klientki… Może ktoś rozsiadł się w wygodnym, miękkim fotelu i popijając gorącą czekoladę z ćmielowskiej filiżanki, w ciepłym świetle nocnej lampki czyta pasjonującą powieść… Gdzieś w oddali słychać szczekanie zaniepokojonego psa, a nad dachami domów unosi się aromat pieczonego w lalkowym piekarniku kurczaka… Sprawdźmy co dzieje się w "Magicznym świecie domków dla lalek" w nocy! Będzie tajemniczo i nastrojowo. Latarki mile widziane! I piętro – sala główna

18:00-24.00

Sprzedaż pamiątek i gadżetów. Wieczorną porą będziemy prowadzić sprzedaż wydawnictw. Jest to jeden z tych szczególnych dni,kiedy można kupić interesującą pozycję w atrakcyjnej cenie. W sprzedaży znajdziecie Państwo pozycje przecenione nawet o 50%, a towarzyszące gadżety będą z pewnością miłą pamiątką z pobytu w muzeum. Miejsce: hol.

« z 2 »
Szukaj nas:

Comments are closed.