KONFERENCJA NAUKOWA Wschowa-Leszno “Andreas Gryphius na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim”

W dniu 21 października w budynku Galerii Sztuki odbyła się  konferencja naukowa pt. "Andreas Gryphius na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim", której organizatorami byli Stowarzyszenie Czas A.R.T., Muzeum Okręgowe w Lesznie oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Marszałek Województwa Lubuskiego - Elżbieta Anna Polak, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Barbara Bielinis-Kopeć, Starosta Powiatu Wschowskiego - Marek Boryczka, Prezydent Miasta Leszna - Łukasz Borowiak. Patronat medialny objęli Luter 2017, Zw.pl, Radio Elka, Panorama Leszczyńska. Projekt współfinansowany ze środków: Województwa Lubuskiego, Powiatu Wschowskiego, Miasta Leszna.

Konferencja naukowa miała na celu przedstawić postać Andreasa Gryphiusa oraz jego twórczość.

Andreas Gryphius (1616-1664) - wybitny przedstawiciel tzw. śląskiej szkoły poetyckiej - dla szerokiego grona pozostaje postacią anonimową. Tego świetnego poetę i dramaturga a jednocześnie prawnika i urzędnika możemy śmiało nazwać naszym krajanem: urodził się w nieodległym Głogowie, kilka lat mieszkał u swego ojczyma w Starych Drzewcach, we Wschowie się uczył, tu też znalazł dla siebie żonę, w Lesznie wydał kilka swych dzieł...

Pierwsza część konferencji, która odbyła się dnia 20 października miała miejsce we Wschowie na Zamku Królewskim. Obrady rozpoczęły się  o godzinie 10:00 a zakończyły o godzinie 13:20. Po zakończonych obradach uczestnicy konferencji udali się na spacer po Wschowie oraz odbyli wizytę w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. Następnego dnia przed przybyciem do Leszna udali się na wyjazd studyjny, gdzie zwiedzali kościół w Starych Drzewcach.

Następnie uczestnicy przyjechali do Leszna, by w Galerii Sztuki Muzeum wziąć udział w drugiej części konferencji. Pierwsza część obrad, wykorzystując postać Andreasa Gryphiusa, nawiązywała do tematyki związanej z  rozwojem drukarstwa od XVII do XIX w. W pierwszym wystąpieniu Lucyna Biały wygłosiła referat o XVII-wiecznej edycji dzieł Andreasa Gryphiusa w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Z kolei Marek Robert Górniak przedstawił zarys dziejów drukarstwa w Głogowie. Kamila Szymańska w swoim referacie zaprezentowała leszczyńskie drukarstwo do końca XVIII w. i jego związki ze Śląskiem. Bartosz Łączak omówił zagadnienia dotyczące rozwoju drukarstwa w Lesznie i południowej Wielkopolsce w XIX wieku. W drugiej części obrad przedstawiono pamiątki oraz postacie związane z Andreasem Gryphiusem. W odczycie Marty Małkus omówiono pamiątki po przyjaciołach i rodzinie Andreasa Gryphiusa, które znajdują się na Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim we Wschowie, z zespołem płyt nagrobnych związanych z członkami rodziny i przyjaciółmi Gryphiusa. Następie wystąpił Dariusz Czojdrak, który przedstawił postać Abrahama Klesela, uznanego teologa, poety i autora pieśni religijnych. Alicja Saar-Kozłowska w swoim referacie zaprezentowała postać niemieckiego poety Marcina Opitza, który tworzył i żył w czasach Andreasa Gryphiusa. Ostatnie wystąpienie Kingi Bojanowicz nakreśliło postać Bernarda Rosa, reformatora, mecenasa sztuki, mistyka, pisarza i pedagoga, a także opata klasztoru cystersów w Krzeszowie.

 

 

 

 

 

Szukaj nas:

Comments are closed.