Wystawa “Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań”

Od 17.05 do 31.12.2017 roku można zwiedzać wystawę czasową  „Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań.” Muzeum Okręgowe w Lesznie - Galeria Sztuki, ul. Narutowicza 31.

Dnia 16 maja 2017 roku o godzinie 17:00 odbył się wernisaż  wystawy.

W 2017 roku przypada 500-lecie reformacji. Muzeum Okręgowe w Lesznie z tej okazji przygotowało wystawę, która przedstawia protestanckie dziedzictwo Leszna i Śmigla. Obydwa ośrodki mają interesującą i bogatą historię, na którą wielki wpływ wywarli zwolennicy reformy Kościoła katolickiego. Materialne ślady ich kilkuwiekowej obecności towarzyszą nam do dziś i stanowią o pięknie i wyjątkowości obydwu miast. Wiele cennych dzieł kultury umysłowej wytworzonych przez naszych poprzedników – tych wielkich i tych niesłusznie zapomnianych - przechowywane jest w archiwach, bibliotekach i muzeach. Często nie zdajemy sobie sprawy, kto współtworzył miejsca, które są naszym domem.
Poprzez ponad 160 obiektów: rękopiśmienne dokumenty, książki, korespondencję, przedmioty będące dawniej wyposażeniem świątyń protestanckich, wizerunki duchownych i przedstawicieli wspólnot religijnych oraz widoki miejsc chcemy ukazać rolę i pozycję Leszna i Śmigla w dziejach protestantyzmu na ziemiach polskich oraz ich związki międzynarodowe. W miastach tych występowały najważniejsze nurty chrześcijaństwa doby reform: bracia czescy (Leszno), luteranie (Śmigiel, Leszno wraz z Zaborowem), kalwiniści (Leszno) i arianie (Śmigiel).
Na wystawie zostały zaprezentowane nie tylko wspólnoty religijne oraz ich dzieje w poszczególnych miastach, ale i ukazane zostały wzajemne powiązania, zależności i konflikty, nade wszystko ich fenomen, który wyraża się w odmienności kulturowej tych ośrodków.
Dla zilustrowania dziejów i dziedzictwa protestanckiego posłużyliśmy się zbiorami własnymi Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz szeregu instytucji (Archiwum Państwowe w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Lesznie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, Muzeum Regionalne w Kościanie, Biblioteka Kórnicka PAN, Biblioteka Gdańska PAN, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu oraz Biblioteka Narodowa w Warszawie) i zbiorów prywatnych.
Partnerami wystawy są: Archiwum Państwowe w Poznaniu, Biblioteka Kórnicka PAN i Muzeum Ziemi Wschowskiej. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Ziemi Wschowskiej, które w tym samym terminie udostępni ekspozycje o protestantyzmie we Wschowie.

Serdecznie zapraszamy!

Bilet wstępu: normalny 7 zł/ulgowy 5 zł

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

O wystawie można poczytać również na:

http://smigiel.pl/Leszno_i_Smigiel__wspolistnienie_wyznan.html

http://elka.pl/content/view/84266/80/

http://radiopoznan.fm/informac…/…/wspolistnienie-wyznan.html

https://youtu.be/hzb6w41ujxo

http://otopanorama.pl/przygotowuja-wyjatkowa-wystawe-muzeum/

http://www.muzeum.leszno.pl/strona_PL/wp-admin/post.php?post=4397&action=edit

http://www.smigiel.pl/files/33247/Witryna_maj_czerwiec2017.pdf

http://www.trojca.waw.pl/44-serwis-informacyjny/w-parafii/1297-nasz-pierwszy-proboszcz.html

 

Szukaj nas:

Comments are closed.