NOC MUZEÓW !!!

NOC MUZEÓW

Muzeum Okręgowe w Lesznie

19 maja 2018

Siedziba główna – pl. Jana Metziga 17, Leszno

Stwórz własny świat ze skrawków papieru

Tworzenie kolaży ma na celu wykorzystanie materiałów już istniejących, do zaprezentowania ich w nowej formie i oryginalnym kontekście. Podkreśla to wystawa prac Miroslawa Huptycha, korespondująca z twórczością Jana Amosa Komeńskiego. Jeśli ciekawią cię kolaże, sposób ich wykonywania oraz to, czym sam potrafiłbyś je wykonać, na specjalnie przygotowanym do tego stanowisku będziesz miał okazję spróbować swych sił w tej sztuce.

Miejsce: I piętro, ekspozycja czasowa

Czas: 18:00-24:00

Konkurs: „Znajdź intruza wśród eksponatów”

Uwaga! Na muzealne ekspozycje wkradli się intruzi! By ich odnaleźć, potrzebujemy twojej pomocy. Zadanie polega na tym, by podczas bacznego zwiedzania wystaw, odszukać przedmioty niepasujące do reszty kolekcji. Uczestnicy, którzy w naszej grze poprawnie wytypują intruzów, otrzymają ciekawe nagrody.

Miejsce: wszystkie sale ekspozycyjne

Czas: 18:00-22:00

Tajniki ludowego rękodzieła

Ludowe rękodzieło poznamy za sprawą spotkania z czepcorką i rzeźbiarzem z Bukówca Górnego. O swym zajęciu opowie Pani Izabela Gbór, która zajmuje się konserwacją dawnych kobiecych nakryć głowy. Z kolei Pan Jerzy Sowijak, znany regionalny rzeźbiarz, zaprezentuje swoje najnowsze dzieła oraz zaprosi chętnych do wspólnego tworzenia w drewnie.

Miejsce: II piętro, ekspozycja etnograficzna

Czas: 18:00-22:00

„Za siedmioma wiekami” – teatr na dziedzińcu

Muzealny dziedziniec posłuży jako scena dla spektaklu. Naszymi gośćmi będą członkowie Teatru Rozrywki Trójkąt, którzy – odwołując się do tradycji dawnych wędrownych artystów – zademonstrują jarmarczne widowisko, nasycone humorem i fantastyką. Zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych.

Miejsce: dziedziniec budynku głównego

Czas: 20:00-21:00

Zwiedzanie lapidarium – sekrety odnowionych obiektów

Tradycyjnie, po zmroku, wyposażeni w latarki, wyruszymy na nocny spacer po leszczyńskim lapidarium. Tym razem interesować nas będą odnowione nagrobki, znajdujące się na zachodnim murze. Czekają na was nowe sekrety do odkrycia.

Miejsce: przy budynku głównym, lapidarium przy kościele św. Krzyża,

Czas: 22:00-23:00

x x x x x

Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie

ul. Gabriela Narutowicza 31

Koncert uczniów ze szkoły muzycznej w Lesznie

Jeśli lubisz brzmienie muzyki klasycznej, specjalnie dla ciebie uczniowie i nauczyciele z leszczyńskiej szkoły muzycznej odegrają wyjątkowy koncert. Szykuj się na spotkanie z talentem.

Miejsce: I piętro, sala główna,

Czas: 18:-19:00

Zaprojektuj znaczek pocztowy

Wystawa „335 lat poczty w Lesznie”, na której zaprezentowana zostanie niezwykła kolekcja znaczków pocztowych, będzie także okazją do twórczej zabawy. Zwiedzający dostaną bowiem możliwość do stworzenia własnego projektu znaczka pocztowego. Ale to nie wszystko. Krótka prelekcja przybliży historię znaczka pocztowego oraz zjawisko tzw. POSTCROSSINGU, czyli elektronicznej formy przesyłania kartek pocztowych, przy udziale serwisu społecznościowego.

Miejsce: I piętro, sala główna,

Czas: 18:00-22:00, 19:30 – prelekcja

Jak ratować cenne dokumenty? – z warsztatu konserwatora

Choć dawne dokumenty nieubłaganie ulegają procesowi starzenia, to jednak dzięki konserwacji wciąż udaje się zachować ich oryginalną formę. Katarzyna Wawrzyniak-Łukaszewicz, konserwator dzieł sztuki z Gostynia, opowie o tym w jaki sposób zadbać o długowieczność rękopisów oraz maszynopisów.

Miejsce: II piętro, ekspozycja judaistyczna

Czas: 19:00-19:30

Zwiedzanie ekspozycji judaistycznej

Zapoznaj się z historią i kulturą leszczyńskich Żydów, zwiedzając razem z przewodnikiem stałą wystawę „Żydzi w Lesznie”.

Miejsce: II piętro, ekspozycja judaistyczna,

Czas: 21:00-21:30

Aukcja

Jeśli podczas tegorocznej Nocy Muzeów chcecie wejść w posiadanie wyjątkowej pamiątki, zapraszamy na licytację atrakcyjnych obrazów poplenerowych. Cena wywoławcza jednego obiektu wynosić będzie 50 zł. Kto da więcej? Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na zakup cennego eksponatu.

Miejsce: I piętro, sala główna,

Czas: 22:00-23:00

 

Prezentacja filmu „Muzeum Utracone 2018 – zaginione dzieła z kolekcji ostatniego króla Polski”

Jak co roku, w nocnej, kinowej atmosferze, zaprezentowany zostanie kolejny film z cyklu Muzeum Utracone. Celem projektu jest rozpowszechnianie wizerunku dzieł utraconych, przy udziale atrakcyjnej, filmowej formy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są łazienki królewskie oraz dzieła króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Miejsce: I piętro, sala główna,

Czas: 23:00-23:45

 

Ponadto, w obydwu budynkach także:

Zdjęcie ze znaną postacią

Podczas zwiedzania ekspozycji natrafisz na tajemnicze postacie gotowe do wykonania z nimi fotografii. Jeśli dobrze zapozujesz, to ty staniesz się jedną z tych figur. Nie zapomnij zatem zabrać z domu aparatu, telefonu, a przede wszystkim, własnego uśmiechu.

Miejsca: Siedziba główna, pl. Metziga, I piętro, Dzieje Leszna,

Galeria Sztuki, ul. Narutowicza, Parter, Hol

Czas: 18:00-24:00

Sprzedaż pamiątek, gadżetów i rękodzieła

Jeśli tak jak my uważasz, że Noc Muzeów jest szczególną imprezą, będziesz mógł na tą okazję kupić pamiątkę, w postaci gadżetu lub książki. Pamiętaj, że wyjątkowo w tym dniu niektóre nasze wydawnictwa dostępne będą w 50-procentowej promocji!

Miejsce: Siedziba główna, I piętro, Dzieje Leszna,

Galeria Sztuki Parter, Hol

Czas: 18:00-24:00

 

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Comments are closed.