“Żużel. 80 lat wrażeń” – niezwykły wernisaż niezwykłej wystawy

Dnia 15 czerwca w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Żużel. 80 lat wrażeń”. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Sportu Żużlowego w Toruniu. Wydarzenie związane jest z obchodami 80-lecia istnienia klubu KS Unia Leszno. Wystawa będzie dostępna do 16 listopada 2018.

Żużel stanowi bardzo ważny punkt na historycznej mapie Leszna. To właśnie tym sportem żywo pasjonują się leszczynianie śledząc uważnie sezonowe poczynania swej ulubionej drużyny – Unii Leszno. Na wystawie zwiedzający mają zatem okazję zobaczyć puchary, medale i dyplomy będące odzwierciedleniem opiewającej w sukcesy historii KS Unii Leszno. Leszczyński klub jest bowiem najbardziej utytułowanym klubem żużlowym w Polsce, mającym na koncie aż piętnaście tytułów Drużynowego Mistrza kraju.

Ale dowody triumfów to nie jedyne ciekawe obiekty możliwe do zobaczenia na wystawie. Wyjątkowa kolekcja czterdziestu motocykli żużlowych, własności Macieja Gralaka, pokazuje różne etapy rozwoju motoryzacji. Przy udziale wyjątkowej aranżacji, zwiedzający mogą zobaczyć takie słynne modele motocykli jak FIS, JAP, Weslake czy GM. To na nich żużlowcy bili kolejne rekordy szybkości.

Wielka wystawa została adekwatnie do swej wielkości otwarta. Łukasz Benz, znany dziennikarz sportowy, dzielił rolę prowadzącego imprezę wespół z Mają Moskwą-Loman, zastępcą Dyrektora Muzeum Okręgowego. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli Pani Zofia Szalczyk Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Pan Łukasz Borowiak Prezydent Miasta Leszna, Pan Ryszard Czarnecki Europoseł Ziemi Wielkopolskiej i Pan Piotr Szymański Przewodniczący Komisji Sportu Żużlowego. W gronie zaproszonych gości znaleźli się także dawni żużlowcy Unii Leszno, jak Stanisław Przybylski, Zdzisław Dobrucki, bracia Zbigniew i Bernard Jąderowie, którzy wsparli wystawę poprzez udostępnienie własnych pamiątek. Wernisaż uświetniło pojawienie się aktualnej drużyny Unii Leszno, prowadzonej przez Piotra Barona oraz Romana Jankowskiego.

Przeniesienie kolekcji eksponatów żużlowych z Torunia do Leszna jest częścią większego projektu, mającego doprowadzić do utworzenia Narodowego Muzeum Sportu Żużlowego. Póki co, za sprawą przytaczanej wystawy w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego, żużlowym centrum Polski jest Leszno i pozostanie nim aż do listopada tego roku.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim filmem, w którym zaangażowane w powstanie wystawy osoby, opowiadają o jej wyjątkowości.

źródło zdjęcia wyróżniającego wpis - elka.pl

 

Comments are closed.