Papier, nożyce, talent – wycinanka ludowa

"Papier, nożyce, talent – wycinanka ludowa"

Wycinanki z kolorowego papieru to jeden z elementów dekoracji dawnych wiejskich domów w wielu regionach Polski. Umieszczane na belkach stropowych czy ścianach izby podnosiły estetykę chłopskiej siedziby, odmieniały codzienną przestrzeń życiową i świadczyły o zdolnościach gospodyni. Te delikatne i ulotne przykłady ludowego rękodzieła, w których zawarte są treści i znaczenia specyficzne dla kultury tradycyjnej, przenoszą w klimat minionej wsi.

Na wystawie w Muzeum Okręgowym w Lesznie prezentowane są wycinanki charakterystyczne dla różnych regionów Polski, w tym kurpiowskie, łowickie, sieradzkie, rawskie czy pałuckie. Leluje, kodry, gwiazdy, lalki i inne typy wycinanki posłużą za przykłady rozmaitych technik wykonania, kształtów i kolorów tej atrakcyjnej gałęzi ludowej plastyki. Większość obiektów pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysły Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Wycinanki przyciągają wzrok, skłaniają do zatrzymania i refleksji nad różnorodnymi ich formami i zawartą w nich treścią. Będąc nośnikiem skojarzeń z siłą polskiej tradycji, inspirują i skłaniają do reinterpretacji dawnych wzorów, ich oddziaływanie widoczne jest w etnodizajnie i współczesnych realizacjach artystycznych. Wycinana z papieru opowieść odsyła do korzeni kultury, w której wzrastamy - źródła, w którym każdy może odnaleźć siebie.

Wystawa jest dostępna w terminie od 8 sierpnia do 18 listopada tego roku. Zapraszamy!

Godziny otwarcia muzeum:

wtorek: 9:00-16:30
środa, czwartek, piątek: 9:00-14.30
sobota: 10:00-14:00
niedziela: 14:00-18:00

Bilet wstępu: normalny 7 zł/ulgowy 5 zł
Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Okręgowe w Lesznie
pl. J. Metziga 17
Szukaj nas:

Comments are closed.