Chawerim. Poznańscy Żydzi

Historia Wielkopolski nierozerwalnie związana jest z historią Żydów. O tym także świadczy przeszłość miasta Leszna. Na spotkaniu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, Zbigniew Pakuła, autor książki „Chawerim. Poznańscy Żydzi”, opowie o ludziach, którym przyszło żyć w wyjątkowo trudnych czasach. Klimat wielokulturowości skutecznie zniszczyła wojna. Podczas spotkania będzie okazja do zakupu książki.

Tak o swojej książce piszę sam autor:

Chawerim. Poznańscy Żydzi to zbiór czternastu opowieści o Żydach z Poznania i Poznańskiego. (…) W czasie wojny znaleźli się w gettach, obozach i na terenie sowieckiej Rosji. Są to więc opowieści o przetrwaniu w nieludzkich czasach. Większość z bohaterów książki po wojnie wyjechała z Polski, najczęściej do Izraela. W podróż wyruszyli zabierając straszliwe wspomnienia i wiarę w kraj, w którym wreszcie znajdą swój dom, założą rodziny i żyć będą z podniesioną głową. Po 1956 i 1968 roku dołączyli do nich ci, którzy przez kilka powojennych lat żyli w Polsce złudzeniami. (…) Wojna na zawsze przekreśliła ich świat. Wyszli z niej bez swoich najbliższych, zaskoczeni, że przeżyli wbrew planom nazistów. Budując nowe życie nigdy jednak o swoim dzieciństwie w Polsce nie zapomnieli.”

Zapraszamy 15 września o godzinie 16.00, do Muzeum Okręgowego w Lesznie w dawnej synagodze przy ul. G. Narutowicza 31. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Szukaj nas:

Comments are closed.