Podsumowanie projektu “Muzeum Jutra. Nasze Muzeum”

Muzeum Okręgowe w Lesznie tworzy wraz ze swoją publicznością Muzeum Jutra. 17 listopada odbędzie się spotkanie online podsumowujące projekt pn. „Muzeum Jutra. Nasze Muzeum”. Będzie to jednocześnie promocja książeczki pt. „Bystre oczko. Uważny i ucieszny przewodnik. #7na70”. Publikacja dedykowana jest dzieciom z okazji 70. rocznicy powstania leszczyńskiego muzeum. W wirtualnej przestrzeni spotkają się uczestnicy warsztatów, miłośnicy muzeum z muzealnikami wraz z gośćmi specjalnymi: Katarzyną Jurga i Michałem Malinowskim.

Przypomnijmy, że w ramach zadania we wrześniu i październiku odbyły się kreatywne warsztaty opowieści z Michałem Malinowskim i warsztaty animacji poklatkowej z Katarzyną Jurgą. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lesznie, rodziny z dziećmi oraz dorośli – w tym nauczyciele i animatorzy kultury – słowem, obrazem i dźwiękiem ożywili zbiory muzealne. Michał Malinowski zabrał uczestników warsztatów, niczym alchemik z obrazu Jana Czesława Moniuszki, w podróż do marzeń i możliwości zmiany świata na lepsze. Każdy stał się Super Bohaterem z szczególną mocą i mógł zbudować z zestawów MuBaBaO fantastyczny przedmiot pomocny w realizacji misji. A czego potrzebuje świat według najmłodszych? Uśmiechu, dobra, odwagi, dbania o czystość, szacunku dla natury, zdrowia dla wszystkich. Czy zaduma alchemika z obrazu jest troską o świat? Poszukiwaniem złota – symbolu bogactwa, nieśmiertelności, a może tym skarbem jest pokój we własnym sercu? Michał Malinowski po mistrzowsku „zaczarował” słowem małych i dużych. Liczymy, że te warsztaty to początek przygody ze słowem i z Muzeum.

Spotkanie z animacją poklatkową wymagało zdolności manualnych i technicznych. Na warsztatach panował dobry humor, w ożywionym świecie obrazów spotkali się różni bohaterowie i motywy. Integralną częścią projektu jest kolorowa książeczka „Bystre oczko. Uważny i ucieszny przewodnik. #7na70”. Siedem wybranych muzealiów prezentuje się w nowej odsłonie. Spotkanie z nimi zabiera czytelnika w świat zagadek, ale także obserwacji świata. Wizyta w muzeum może być cennym ćwiczeniem uważności. Przedmioty – świadkowie minionych wieków – inspirują do zatrzymania się na chwilę, skupienia i koncentracji na otaczającej rzeczywistości, zapraszają do aktywności w teraźniejszości. Wystawa w Muzeum staje się przygodą. Czekają tu bajkostwory autorstwa Michała Malinowskiego: lew, smok, tur. To przyjazne zabawki, miękkie przytulanki, do siedzenia, do leżenia, jak kto lubi.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2020”

Pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Leszna- Łukasza Borowiaka

___________________________

Spotkanie podsumowujące projekt:

17.11.2020, godzina 17.00, platforma Zoom

Obowiązują zapisy:

Kontakt: Dział Edukacji i Marketingu, tel. 65 529 61 40 w. 20, email: edukacja@muzeum.leszno.pl

Osoba, która nawiąże kontakt otrzyma dostęp do wirtualnego spotkania na platformie Zoom.

Szukaj nas:

Comments are closed.