Program EDD

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem "smaki dziedzictwa". Włączające się do akcji Muzeum Okręgowe w Lesznie, przygotowało następujące wydarzenia.

 

 

Program Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Okręgowym w Lesznie

Edycja 2021

Czas: 11.09.2021, godz. 12.00-16.00
Miejsce: Aleja Gwiazd Żużla, ul. 17 stycznia, Leszno
Tytuł: warsztaty plastyczne podczas festynu miejskiego

Muzeum Okręgowe w Lesznie w dniu festynu „Aktywne Obywatelskie Leszno” będzie organizować warsztaty plastyczne mające na celu popularyzację kolorowanki edukacyjnej pt. „Lekcja rysunku profesora Ballarina” oraz katalog „Imago Lesnae. Ikonografia dawnego Leszna”. Będzie okazja do kolorowania wizerunków miasta stworzonych ręką leszczyńskiego malarza, układania puzzli oraz ćwiczenia pamięci za pomocą gry memory. Warsztaty odbędą się także podczas dni otwartych Muzeum w dniu 14 września w dawnej synagodze przy ulicy G. Narutowicza 31.

Czas: 14.09.2021, godzina 10:00 – 18:00
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Lesznie, dawna synagoga, ul G. Narutowicza 31, Leszno
Tytuł: konkurs „Tropiciel historii – smaki dziedzictwa”

Celem konkursu jest popularyzacja najcenniejszych eksponatów Muzeum Okręgowego w Lesznie związanych z kulturą stołu oraz pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym regionu południowo-zachodniej Wielkopolski. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. W tegorocznej odsłonie konkursu uczestnicy rozwiązują pytania w myśl hasła „smaki dziedzictwa”.  Konkurs zachęci do poznawania tradycyjnych produktów związanych z regionem oraz przepisów, które niegdyś królowały na lokalnych stołach. Dawne Leszno tętniło życiem, w mieście były restauracje, kawiarnie, hotele, gdzie serwowano smakołyki. Do dziś zachowały się miejsca – świadkowie wytwarzania żywności, takie jak dawne młyny, piekarnie, fabryki cukierków a nawet apteki, kojarzące się niemal wyłącznie z lekami. W zbiorach muzealnych znajdują się materialne pamiątki funkcjonowania rzemieślników, fabrykantów związanych z przetwórstwem spożywczym. Serdecznie  zapraszamy do wspólnej zabawy szlakiem kulinarnego Leszna, w celu odkrycia tradycyjnych smaków i zapachów .

Czas: 18.09.2020, godzina 11.00-14.00
Miejsce: Park Jana Jonstona w Lesznie, Muzeum Okręgowe w Lesznie, dawna synagoga, ul G. Narutowicza 31, Leszno
Tytuł: premiera gry mobilnej „Podróż w czasie z Janem Jonstonem”

Gra dotyczyć będzie poszukiwań świata zwierząt ukrytego w miejskiej architekturze. Przy udziale aplikacji Action Truck zainstalowanej na smartfonach z systematem Android i iOS możliwe będzie przejście konkretnej trasy w Lesznie i wykonanie zadań. Dla osób, które uzyskają najlepszy wynik w rozgrywce, przewidziane są nagrody. Grę stworzono w ramach projektu „Miejski zwierzyniec. Spacer po Lesznie z Janem Jonstonem”, finansowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra Muzeum Historii Polski.

Czas: 19.09.2020, godzina 16:00
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Lesznie, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31
Tytuł: Spacer po Lesznie – „Smaki Leszna – spacer szlakiem restauracji, kawiarni, szynków”

W Lesznie, jak w każdym mieście, istnieją restauracje, kawiarnie, cukiernie oferujące najróżniejsze potrawy. Jak funkcjonowały dawniej i co serwowały swoim klientom? Zapraszamy na spacer śladami najróżniejszych potraw i napojów, które podawano w nieistniejących już leszczyńskich lokalach.

W ramach wydarzenia, o godzinie 15.00, przed spacerem, odbędzie się oprowadzanie po wystawie "Ulicami dawnego Leszna. Podróż sentymentalna".

Czas: wrzesień 2021
Miejsce: wydarzenie online
Tytuł: publikacja podcastu pt. „Zapraszamy na kawę”

W dzisiejszym świecie przyzwyczailiśmy się, że kawę czy herbatę pijemy z kubków, szklanek, filiżanek. A w czym podawano te napoje 100 lat temu lub wcześniej? Opowiemy o tym w oparciu o eksponaty z naszego muzeum w kolejnym odcinku muzealnego podcastu, w ramach cyklu „Arcydzieła”, dostępnego na stronie www.podcast.muzeumleszno.pl.

 

Czym jest EDD?

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 roku Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju. W ciągu kilku lat – przy wsparciu władz samorządowych, dziesiątek organizacji pozarządowych, setek organizatorów poszczególnych wydarzeń oraz mediów tradycyjnych i społecznościowych – powstała wyjątkowa formuła tego projektu. Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię i kulturę ich regionu.

Więcej na https://edd.nid.pl/

Szukaj nas:

Comments are closed.