Wystawa “Labirynt świata Jana Amosa Komeńskiego”

Muzeum Okręgowego w Lesznie serdecznie zaprasza do budynku dawnej synagogi przy ul. Gabriela Narutowicza 31 do obejrzenia planszowej wystawy prac czeskiego artysty Miroslava Huptycha, pod tytułem „LABIRYNT ŚWIATA JANA AMOSA KOMEŃSKIEGO”.

Na ekspozycję składają się wielkoformatowe plansze z reprodukcjami kolaży artysty, będące ilustracją do wybranych fragmentów dzieła Comeniusa pt. Labirynt świata i raj serca. Książka ta, wydana po raz pierwszy w 1631 roku, uważana jest za jedno z najpiękniejszych dzieł literatury czeskiej. Inspiracją dla Komeńskiego były m.in. dzieła Johanna Valentina Andreae i Tomasa Campanelli. Wydawana była wielokrotnie w wielu językach europejskich, także po polsku w 1710 i 1914 roku. Dzieło Komeńskiego – alegoryczny traktat filozoficzny wykorzystujący motyw wędrowca – opowiada o poszukiwaniu harmonii, ładu, szczęścia i swego miejsca w życiu. Książka napisana blisko 400 lat temu nic nie straciła na aktualności, a zawarte w niej przemyślenia i osąd pozornie wyimaginowanego miasta i jego mieszkańców, zdają się dotyczyć naszej rzeczywistości. Autor kolaży – dzieł odwołujących się do wyobraźni widza, ale i czerpiących z bogactwa kultury – Miroslav Huptych to poeta, aforysta, artysta plastyk, a także arteterapeuta. W jego dorobku znalazły się, m. in. tomiki wierszy, ilustracje do 48 książek, 138 projektów okładek. Na swym artystycznym koncie ma 30 samodzielnych wystaw.

Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest fotografik, historyk i pedagog Jaroslav Anděl. Przygotowana przez niego wystawa prezentowana była w Pradze i obecnie w Bratysławie.

Polska edycja wystawy jest efektem współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie oraz Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Ekspozycja pokazywana w Lesznie wzbogacona została o scenografię zaprojektowaną i wykonaną przez Michała Malinowskiego – dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.

Wystawa czynna do 31.10.2021.

 

Szukaj nas:

Comments are closed.