MALARSTWO POLSKIE O TEMATYCE WIEJSKIEJ XIX-XX WIEKU

Kolekcja malarstwa polskiego o tematyce wiejskiej swoim początkiem sięga lat 50. XX w. Dziś liczy około 800 obrazów, wśród których znajdują się również dzieła podkreślające bogactwo kulturowe Wielkopolski. Zbiory ukazują przemiany w malarstwie XIX i pierwszej połowy XX w. i wskazują linie rozwojowe sztuki polskiej na przykładzie ikonografii wiejskiej. Pejzaż jest tematem przewodnim, choć nie jedynym w zbiorach, występuje też wiele innych motywów. W kolekcji dominują prace związane z artystycznym środowiskiem monachijskim, do którego należało w XIX w. wielu polskich malarzy, w tym tak znakomici artyści jak: Józef Chełmoński, Julian Fałat, Juliusz Kossak, Wacław Szymanowski i Leon Wyczółkowski, których dzieła znajdują się w zbiorach. Inne nazwiska w kolekcji to m.in.: Kazimierz Alchimowicz, Teodor Axentowicz, Władysław Jarocki, Aleksander Kotsis, Antoni Kozakiewicz, Stanisław Łasiński, Jacek Malczewski, Józef Rapacki, Kazimierz Sichulski, Włodzimierz Tetmajer, Henryk Weyssenhoff czy Stanisław Wyspiański. Pokaźną grupę w kolekcji tworzą obrazy z lat II Rzeczypospolitej, będące dziełami artystów wyrosłych w atmosferze przemian stylistycznych tego okresu, z widocznym wpływem estetyki międzywojennej i reprezentujące różne obszary inspiracji charakterystyczne dla tych czasów. W skład zbioru wchodzą prace takich artystów jak: Jan Cybis, Eugeniusz Eibisch, Erwin Elster, Alfred Lenica, Ewa Łunkiewicz-Rogoyska, Rafał Malczewski, Fryderyk Pautsch, Władysław Skoczylas, Zofia Stryjeńska, Eustachy Wasilkowski czy Wojciech Weiss. Obecna kolekcja to zbiór niezwykle cenny, skupiający obrazy o wysokich walorach artystycznych. Na przykładzie dzieł zgromadzonych w Muzeum, można prześledzić wielość stylów, wywodzących się ze wspólnych korzeni, którymi było poszukiwanie oryginalnego stylu narodowego w oparciu o własną, rodzimą tradycję i doświadczenia sztuki europejskiej.

Obrazy z kolekcji malarstwa polskiego prezentujemy wyłącznie na wybranych wystawach czasowych.

Szukaj nas:

Comments are closed.