Przedszkola

Oferta lekcyjna obejmuje tematy z zakresu historii, etnografii oraz rozwijające wyobraźnię i kreatywność warsztaty. Podczas zajęć przedszkolaki poznają wybrane eksponaty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie, oraz, dzięki prezentacjom multimedialnym – zabytki sztuki światowej. Prowadzone przez nas lekcje mają na celu, poprzez różnorodne działania dydaktyczne, zachęcić dzieci do własnej aktywności i wyciągania wniosków. Pragniemy, aby pobyt w Muzeum był nie tylko okazją do zdobywania wiedzy, ale także dobrą zabawą.

Lekcje muzealne odbywają się w budynku głównym Muzeum przy placu J. Metziga 17 bądź w budynku Galerii Sztuki przy ul. G. Narutowicza 31 w godzinach otwarcia Muzeum.

Grupę, która wyraża chęć wzięcia udziału w zajęciach należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowanym terminem w Dziale Edukacji i Marketingu – tel. 65 529 61 40 w. 27, e-mail: edukacja@muzeum.leszno.pl.

Lekcje muzealne dla przedszkoli kosztują 2 zł/osoba, czas trwania wynosi ok. 45 minut.
Warsztaty dla przedszkoli kosztują 4 zł/osoba, czas trwania wynosi od 45 minut do 1,5 godz.
Grupa nie powinna przekraczać 30 osób.

Nauczyciel jest zobowiązany do obecności podczas zajęć.
Wystawiamy fakturę oraz zaświadczenia dla nauczycieli.
Istnieje możliwość płatności przelewem.

Uwaga - zastrzegamy sobie prawo do nie przyjęcia grupy szkolnej, która spóźnia się więcej niż dziesięć minut na umówioną wcześniej godzinę lekcji.

LEKCJE MUZEALNE

NAUKA I WIEDZA

 1. MUZEALNA SKRZYNIA SKARBÓW

Zajęcia inspirowane historią przedmiotów codziennego użytku, z wieloma ciekawostkami i zaskakującymi faktami,. Wyciągając z muzealnego kufra kolejne tajemnicze przedmioty, będziemy opowiadać o ich przeznaczeniu i zawiłej nie raz historii.

 1. W KRAINIE BAŚNI I LEGEND

Podczas lekcji dzieci słuchają kilku wybranych bajek i podań ludowych z okolic Leszna. Następnie uczestnicy wyszukują na obrazach zgromadzonych w galerii malarstwa o tematyce wiejskiej te elementy, które mogłyby być ilustracjami do opowiadanych utworów. W ostatniej części zajęć dzieci samodzielnie tworzą ilustracje do najciekawszego, ich zdaniem, utworu.

 1. DAWNE RZEMIOSŁA, GINĄCE ZAWODY

Kim był konwisarz? Czym zajmował się zdun, a czym druciarz? Gdzie znajdziemy ostatniego w Polsce klikona? Na te i wiele innych pytań związanych z dawnymi zawodami spróbujemy znaleźć odpowiedź  podczas trwającej lekcji. Omawiając wybrane rzemiosła przeniesiemy się w przeszłość odkrywając wcale nie tak dawny, często jednak zapomniany już świat.

 1. SAVOIR VIVRE CZYLI ZASADY DOBREGO ZACHOWANIA NIE TYLKO PRZY STOLE

Zajęcia o zapomnianych zasadach dobrego zachowania przy stole oraz w różnych innych sytuacjach. Kto podczas powitania pierwszy wyciąga rękę, do czego służą poszczególne sztućce, jak elegancko nakryć stół.

 1. MUZEALNY ZWIERZYNIEC

Odszukiwanie wśród obrazów, rzeźb, figurek porcelanowych różnych przykładów zwierząt, które będą stanowić inspirację do wykonania ich z plasteliny.

HISTORIA

 1. DZIEJE LESZNA

Obrazkowa gra planszowa: Kto założył Leszno i dlaczego? Jak wyglądało dawne miasto, kto w nim żył, czym zajmowali się mieszkańcy przed wiekami? Kto w mieście był najważniejszy i dlaczego? Lekcja poprzez zabawę uczy dzieci historii miasta.

 1. HERB LESZNA

Podczas lekcji odpowiemy sobie na pytania: Co to jest herb ? Kto miał prawo się nim posługiwać ?Gdzie był umieszczany ?. Opowiedziana zostanie również legenda związana z herbem rodu Leszczyńskich, a jej uatrakcyjnieniem będzie możliwość przymierzenia przez każde z dzieci elementów stroju nawiązujących do występujących w legendzie postaci (uzbrojenie rycerza Wieniawy, welon i diadem księżniczki Dobrawy). Lekcję podsumowują zajęcia plastyczne – zadanie skomponowania własnego herbu.

ETNOGRAFIA

 1. OBRZĘDOWOŚĆ DOROCZNA

a/  zwyczaje i obrzędy świat Bożego Narodzenia

b/ zwyczaje i obrzędy świąt Wielkiej Nocy

Podczas lekcji prezentowane są polskie i wielkopolskie zwyczaje świąteczne. Zajęcia połączone są z działaniami plastycznymi. Lekcje prowadzone sezonowo.

 1. STROJE LUDOWE POŁUDNIOWO-ZACHODNIEJ WIELKOPOLSKI

Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z przedstawionymi na ekspozycji elementami ludowego stroju męskiego i kobiecego, utrwalając wiadomości poprzez trójwymiarową układankę z barwnie ubranymi postaciami. Zwieńczeniem zajęć jest pokolorowanie szablonu z postaciami odzianymi w charakterystyczny strój wielkopolski.

 1. DAWNA CHAŁUPA A DZISIEJSZY DOM

Gaz, prąd, bieżąca woda, Internet, telewizor, Xbox to nasza domowa rzeczywistość. Co jednak zrobić kiedy wyłączą światło a w kranie nie ma wody? Nuda? Lekcja przeniesie uczniów do dawnej, wielkopolskiej chaty wiejskiej i przedstawi świat zupełnie inny, świat dawnych sprzętów domowych, świat zabaw i prac rodzinnych.

 1. DZIECIŃSTWO NA WSI

Wypas bydła, opieka nad młodszym rodzeństwem, pomoc w pracach domowych, gospodarskich i polowych – dzieciństwo na dawnej wsi nie było lekkie, ale miało również swoje uroki. Lekcja muzealna "Dzieciństwo na wsi" ukaże świat dzieci żyjących w I poł XX w, ich codzienne obowiązki i przyjemności. Jej tematem będzie dawne wychowanie, warunki życia i nauki, a także dawne wiejskie zabawy. Podczas lekcji uczestnicy wykonają papierowy wiatraczek.

WARSZTATY

 1. OD DREWNIANEJ MISY DO PORCELANOWEJ FILIŻANKI

Na muzealnych ekspozycjach kryje się wiele ciekawych naczyń – od najprostszych, związanych z wsią przedmiotów drewnianych po eleganckie naczynia wykonane z cyny, srebra, porcelany. Po zaprezentowaniu najciekawszych eksponatów uczestnicy zasiądą do warsztatów plastycznych, podczas których wykonają z masy porcelanowej własne naczynia.