Miejski zwierzyniec. Spacer po Lesznie z Janem Jonstonem

Zadanie „Miejski zwierzyniec. Spacer po Lesznie z Janem Jonstonem” jest propozycją poznania dziejów Leszna, jego architektury i wybitnego jego mieszkańca - naukowca Jana Jonstona (1603-1675). To wspólna zabawa, w której przeplata się przeszłość z współczesnością. Spacer po Lesznie w formie gry miejskiej, wirtualnego questu (aplikacji mobilnej) i dostępnego dla wszystkich nagrania filmowego, wraz z konkursami wzmocnią tożsamość uczestników i poczucie lokalnego patriotyzmu. Zwierzęta opisane w książkach Jana Jonstona wraz z autorem będą przewodnikami po mieście na styku światów, czyli wielokulturowym Lesznie i inspiracją w kreatywnych działaniach. W zadaniu biorą udział różne grupy społeczne: uczniowie, seniorzy i osoby z szczególnymi potrzebami. Wystawa prac pokonkursowych w witrynach. Stacji Biznes położonej w centrum Leszna jest sposobem na bezpieczną prezentację i zapewnia szeroką publikę - przechodniów na ulicy. Inspiracją do realizacji zadania jest posadzenie muzealnego drzewa - platanu w Parku Jonstona. Miejsce to stanowi start spaceru, gry miejskiej i questu, a przede wszystkim początek opowieści, którą poprowadzi barokowy uczony i jego zwierzyniec. Wędrówką ulicami XXI-wiecznego Leszna towarzyszą łabędzie, żuraw, pelikan, lew, orły, wiewiórka, a nawet smok. Spacery, gry i konkursy to nie tylko odkrywanie architektury Leszna, ale także spotkanie z pięknem natury i poznaniem jej tajemnic i roli w naszym życiu.

Projekt uwzględnia:

  • spacery po Lesznie
  • grę miejską
  • konkursy
  • film
  • grę mobilną

Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2021 oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Patroni medialni projektu: TVP Kultura, Kultura u Podstaw, Radio Emaus, Radio Eska, Radio Elka, ABC, Panorama Leszczyńska, Głos Regionu, Leszczyniak

_________________________________________________

Gra miejska do pobrania TUTAJ

Tłumaczenie PJM

_________________________________________________

Gra mobilna - "Podróż w czasie z Janem Jonstonem"

Zagraj w grę w przestrzeni miejskiej, przy użyciu swojego smartfona! Gra dotyczy poszukiwań świata zwierząt ukrytego w miejskiej architekturze. Przewodnikiem po grze jest sam Jan Jonston, wybitny uczony z Leszna, z którym odbywamy podróż w czasie i przestrzeni. Przy udziale aplikacji Action Truck zainstalowanej na smartfonach z systematem Android i iOS możliwe będzie przejście konkretnej trasy w Lesznie i wykonanie zadań. Startujemy w parku Jana Jonstona w Lesznie.

Za stworzenie gry odpowiedzialne była firma Good Games, marka firmy Good Books

Instrukcja gry TUTAJ
Regulamin gry TUTAJ

Wersja gry dostępna na zasadach ogólnych, dostępna po zeskanowaniu kodu QR:

_________________________________________________

Konkurs

Od 21 września 2021, w Stacji Biznes przy ulicy Słowiańskiej w Lesznie, dostępna jest wystawa prac pokonkursowych. Ich autorami są członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Nasz Świat-Nasz Dom" (w szczególności "Warsztaty Terapii Zajęciowej Zaborowo") oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie.

We wrześniu zostały przeprowadzone konkursy "Miejski zwierzyniec w obrazach" oraz "Miejski zwierzyniec w słowach i obrazach". Najlepsze prace zostały wytypowane przez komisję konkursową. Konkurs odbył się w ramach zadania „Miejski zwierzyniec. Spacer po Lesznie z Janem Jonstonem” organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Lesznie, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2021” i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Galeria zdjęć TUTAJ.

_________________________________________________

Film

Wersja z napisami

Wersja PJM

Wersja AD

Kulisy realizacji filmu: