06/21 Pasiak obozowy

Tytuł: Pasiak obozowy
Data powstania: 1941
Miejsce powstania: III Rzesza Niemiecka
Technika: wyrób fabryczny
Wymiary: dł. 72 cm, szer. 48 cm
Nr inw.: MLH 2263

Po przejęciu władzy przez narodowych socjalistów w Niemczech (1933 rok), stworzono system obozów koncentracyjnych, w których umieszczano osoby uznane za wrogów nowej władzy, byli to przeciwnicy polityczni, przestępcy, osoby narodowości żydowskiej czy Świadkowie Jehowy. Od 1939 roku w obozach położonych na terenie Niemiec a od 1940 roku w obozach powstałych na terenie okupowanej Polski zaczęto umieszczać Polaków, nie tylko tych, którzy walczyli z okupantem, ale ich rodziny, część osób wysiedlonych z mieszkań i gospodarstw rolnych, osoby uchylające się od robót przymusowych, polskich i europejskich Żydów czy jeńców radzieckich.

Jednym z długoletnich i nielicznych więźniów obozów koncentracyjnych, którym udało się przeżyć był Tomasz Plenzler (1903 – 1973), rolnik z Żabikowa koło Poznania, aresztowany przez Gestapo w 1940 roku. Początkowo był więźniem obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie (nr obozowy 1931), w latach 1941 – 1945 przebywał w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück (część męska obozu zorganizowana prawdopodobnie w 1941 roku, na co wskazuje niski numer więźnia – 143).

Prezentowany pasiak obozowy (nr inw. MLH 2263) był noszony w Ravensbrücku. Brakuje numeru więźnia – „143”, oraz oznaczenia kategorii osadzonego, w tym przypadku czerwonego trójkąta zwróconego czubkiem do dołu, oznaczającego więźnia politycznego. Na pasiaku widoczna także była naniesiona po środku czarna litera oznaczająca narodowość – „P” (Pole – Polak). (AM)

Szukaj nas:

Comments are closed.