Przy pl. Jana Metziga 17

W latach 1959–1962 Muzeum nie posiadało własnego pomieszczenia. Decyzją Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Lesznie otrzymało budynek zabytkowej pastorówki z XVIII w., zlokalizowany przy pl. Jana Metziga 17. W dniu 2 lutego 1963 r. nastąpiło uroczyste otwarcie ekspozycji i od tego momentu Muzeum rozpoczęło regularną pracę, zwieńczoną sukcesem, jakim była wysoka frekwencja w tym roku, którą osiągnęła 39 tysięcy zwiedzających. Pastorówka okazała się wkrótce zbyt ciasna dla prężnie działającego Muzeum. Dzięki przychylności miejskich władz, zrozumienia dla roli, jaką pełni Muzeum w społeczeństwie oraz rangi zgromadzonych zbiorów, w 1968 r. przekazano na cele muzealne parter sąsiedniej kamienicy, a wkrótce cały budynek.

Nowa lokalizacja Muzeum została upamiętniona okolicznościowym folderem, wydanym w 1963 r. w nakładzie 2050 egz. Składanka lustrowana czarno-białymi wizerunkami najcenniejszych eksponatów opracowana została przez ówczesnego dyrektora Muzeum, Stanisława Chmielowskiego, fotografie wykonał Henryk Frąckowiak, zaś przedsięwzięcie sfinansowali: Wydział Kultury Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Lesznie, Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Muzeum.

Szukaj nas:

Comments are closed.