Współpraca z muzeami z Turyngii 1985-1989. Cz. 2

W ramach nawiązanej współpracy z muzeami w Turyngii, 6 czerwca 1988 r. do Leszna przybyła delegacja z Suhl. Goście zwiedzili m.in. Trzebiny, Wschowę, Rydzynę, Grabonóg, Gębice i stadninę koni w Pępowie. Wizyta zaowocowała prezentacją malarstwa polskiego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie w Państwowym Muzeum Schloss Elisabethenburg w Meiningen w dniach 31 lipca – 13 września 1989 r. Do NRD pojechała wystawa 79 obrazów i 56 szkiców prezentujących polską wieś z przełomu XIX i XX w. Opracowano polsko-niemiecki katalog tego zbioru, który był pierwszą publikacją w wyczerpujący sposób opisującą jedną z wiodących kolekcji leszczyńskiego muzeum. Katalog przygotowały Elżbieta Feciaszko i Anna Kulińska.

Muzealnicy z NRD odwdzięczyli się wypożyczając wystawę rysunków i grafik Carla Wagnera (1796–1867), zgromadzonych w Meiningen. Leszczynianie mieli okazję podziwiać te subtelne i nastrojowe prace od 5 października do 2 grudnia 1990 r.

Szukaj nas:

Comments are closed.