Dla dorosłych

Salon historyczno-artystyczny

Wykłady o kulturze, historii i sztuce dotyczące zbiorów Muzeum, dziejów Leszna i okolic oraz związanych z nimi postaci.

Spotkania odbywają się w wybraną niedzielę miesiąca o godz. 16:00 w budynku głównym przy pl. Metziga 17 bądź w Galerii Sztuki przy ul. Narutowicza 31. Obowiązuje wykupienie biletów wstępu.

 

Niedziele w Muzeum

Celem spotkań jest prezentacja szeroko pojętej działalności muzealnej dotyczącej m. in. bieżących wystaw i związanych z nimi zagadnień, ciekawych eksponatów bądź kolekcji.

Wykłady odbywają się w wybraną niedzielę miesiąca o godz. 16:00 w budynku głównym przy pl. Metziga 17 bądź w Galerii Sztuki przy ul. Narutowicza 31. Obowiązuje wykupienie biletów wstępu.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Od 1999 roku Muzeum współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Początkowo raz w miesiącu, a od 2005 roku dwa razy w miesiącu organizowane są wykłady z historii sztuki oraz zagadnień związanych z historią naszego regionu. W ramach zajęć z historii sztuki słuchacze mieli możność poznania dziejów architektury, rzeźby, malarstwa europejskiego i polskiego od czasów najdawniejszych po współczesne. Odbył się także cykl zajęć poświęconych ikonografii sztuki chrześcijańskiej. W roku akademickim 2007/2008 skupiliśmy się na wybranych zagadnieniach dotyczących mody oraz wyposażenia wnętrz mieszkalnych od czasów antyku po współczesność. W roku akademickim 2009/2010 prezentowano zagadnienia związane m.in z renesansem w sztuce, historią Leszna i regionu. Odbyły się również zajęcia międzypokoleniowe, w których obok słuchaczy UTW w Lesznie udział wzięli również uczniowie leszczyńskich szkół. W bieżącym roku akademickim 2016/2017 wykłady dotyczą historii sztuki od przełomu XIX i XX w. do połowy wieku XX oraz historii ogrodów od starożytności po ogrody nowoczesne.

Wszystkie zajęcia UTW odbywają się w wybrane czwartki od godz. 11:00 w budynku Galerii Sztuki przy ul. G. Narutowicza 31.

 

Lekcje muzealne i warsztaty

W Muzeum istnieje również możliwość indywidualnego zamówienia dla grupy zorganizowanej osób dorosłych lekcji muzealnej lub warsztatów (tematyka dostępna w zakładce "Edukacja"). W celu uzgodnienia spotkania prosimy o kontakt z Działem Edukacji i Marketingu.

Cena lekcji muzealnej wynosi 4 zł/osoba, czas trwania: ok. 45 minut.
Cena warsztatów wynosi 6 zł/osoba, czas trwania: od 45 minut do 1,5 godz.
Grupa nie powinna przekraczać 30 osób.