Etnografia

OBRZĘDOWOŚĆ DOROCZNA

a/  zwyczaje i obrzędy świat Bożego Narodzenia
b/ zwyczaje i obrzędy świąt Wielkiej Nocy
Podczas lekcji prezentowane są polskie i wielkopolskie zwyczaje świąteczne. Zajęcia połączone są z działaniami plastycznymi. Lekcje prowadzone sezonowo.

STROJE LUDOWE POŁUDNIOWO-ZACHODNIEJ WIELKOPOLSKI

Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z przedstawionymi na ekspozycji elementami ludowego stroju męskiego i kobiecego, utrwalając wiadomości poprzez trójwymiarową układankę z barwnie ubranymi postaciami. Zwieńczeniem zajęć jest pokolorowanie szablonu z postaciami odzianymi w charakterystyczny strój wielkopolski.

DAWNA CHAŁUPA A DZISIEJSZY DOM

Gaz, prąd, bieżąca woda, Internet, telewizor, Xbox to nasza domowa rzeczywistość. Co jednak zrobić kiedy wyłączą światło a w kranie nie ma wody? Nuda? Lekcja przeniesie uczniów do dawnej, wielkopolskiej chaty wiejskiej i przedstawi świat zupełnie inny, świat dawnych sprzętów domowych, świat zabaw i prac rodzinnych.

CERTYFIKAT MŁODEGO ETNOGRAFA

Podczas lekcji dzieci otrzymują kartę pracy, którą wypełniają odpowiadając na pytania dotyczące ekspozycji etnograficznej – wyszukują informacje o eksponatach, rozwiązują zagadki. Następnie wspólnie omawiamy wyniki pracy i rozmawiamy na temat chłopskiej kultury tradycyjnej i jej dziedzictwa ukazanego na muzealnej ekspozycji. Uczestnicy otrzymują certyfikaty.