Zapowiedzi wystaw

Eko-etno. Natura dawnej wsi

Muzeum Okręgowe w Lesznie, ul. Gabriela Narutowicza 31 (dawna synagoga)

25.01.2022 - 27.03.2022

Jednym z istotnych problemów współczesnego świata są kwestie związane z ekologią i negatywnym wpływem działalności człowieka na przyrodę. Celem wystawy jest zaprezentowanie harmonijnego współistnienia ludzi i otaczającego ich świata, jakie miało miejsce na dawnej polskiej wsi. Środkiem do tego staną się eksponaty związane z codziennym życiem chłopskich społeczności, pracami gospodarskimi, rolniczymi czy rzemiosłem. Zaprezentowana zostanie twórczość ludowa odnosząca się do przyrody, a także przykłady malarstwa końca XIX w. o tematyce wiejskiej. Wystawa opowie o różnych aspektach relacji z naturą i miejscu przyrody w wyobrażeniach mieszkańców wsi.

 

Lekcja malarstwa profesora Ballarina

Muzeum Okręgowe w Lesznie, ul. Gabriela Narutowicza 31 (dawna synagoga)

5.04.2022 – 5.06. 2022 r.

Wystawa malarstwa Wilhelma Ballarina (1894 – 1978) jednego z najbardziej interesujących artystów tworzących w Lesznie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Po studiach artystycznych, w 1917 roku podjął pracę w leszczyńskim gimnazjum jako profesor rysunku. Artysta przez całe dwudziestolecie międzywojenne związany był z Lesznem, gdzie aż do wybuchu drugiej wojny światowej uczył  podstaw malarstwa. Bardzo często wystawiał swoje prace i czynnie uczestniczył w życiu artystycznym miasta. Zgromadzona kolekcja wykonanych na papierze i  płótnie prac  malarskich, obejmować będzie jedynie prace wykonane w Lesznie na przestrzeni lat trzydziestych i połowy czterdziestych XX wieku. Wystawa prezentować będzie portrety, kompozycje figuralne, obrazy o tematyce religijnej, krajobrazy miejskie, architekturę, wykonane najczęściej akwarelą ale też pastelami, kredką czy farbami olejnymi.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog.

 

Historia Polski według komiksu

Muzeum Okręgowe w Lesznie, ul. Gabriela Narutowicza 31 (dawna synagoga)

14.06.2022 - 28.08.2022

Ekspozycja powstanie ze zbiorów kolekcjonera i znawcy komiksu, Wojciecha Łowickiego, przytaczając najważniejsze, najciekawsze przykłady komiksów, odwołujących się do ważnych wydarzeń historii Polski. Propozycja wystawiennicza skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Wystawa ukażę w jaki sposób kultura popularna może opowiadać o ważnych wydarzeniach historycznych, bazując przy tym na uniwersalnej regule nauki poprzez zabawę. Inspiracją pomysłu jest 50. rocznica publikacji pierwszego odcinka Kajko i Kokosza – kultowej polskiej serii komiksowej, autorstwa Janusza Christy. Wystawa składać się będzie z kilkunastu atrakcyjnych plansz, na których umieszczone zostaną fragmenty komiksów wraz opisami. Uzupełnieniem wystawy będą gadżety związane z warsztatem rysownika i oryginalne egzemplarze komiksów.

Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny uwzględniający lekcje muzealne opowiadające o historii komiksu i warsztaty tworzenia komiksu.

 

Propaganda sukcesu. Centralne Dożynki w Lesznie

Muzeum Okręgowe w Lesznie, ul. Gabriela Narutowicza 31 (dawna synagoga)

13.09.2022 – 13.11.2022

Organizacja Centralnych Dożynek w Lesznie w 1977 roku była jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii miasta. Ówczesne władze, ale i wielu mieszkańców potraktowało je jak wyróżnienie. Uroczystości na stałe wpisały się w zbiorową pamięć leszczynian i mieszkańców regionu. Do dzisiaj wspomina się je z sentymentem.

Wystawa ma przywołać pamięć o zdarzeniach sprzed 45 lat, ukazując mechanizmy jakie politycy wykorzystywali dla zjednania sobie sympatii obywateli. W przypadku Leszna były nimi ważne dla   rozwoju miasta inwestycje: budowa obwodnicy, przebudowa stadionu im. Alfreda Smoczyka, remonty ulic, odrestaurowanie Rynku, czy modernizacja placówek handlowych. Wszystko w celu podkreślenia związków łączących partię z narodem.

Na wystawie zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie, dokumenty, pamiątki związane z organizacją Dożynek oraz relacje uczestników.

 

Piękno porcelany miśnieńskiej

Muzeum Okregowe w Lesznie, ul. G. Narutowicza 31 (dawna synagoga)

26.11.2022 – 26.02 2023

Porcelana z Miśni zawsze znajdowała się w kręgu zainteresowań zarówno kolekcjonerów jak i szerokiego grona odbiorców. Celem przygotowywanej wystawy jest ukazanie bogactwa wzornictwa wytwórni w Miśni, gdzie powstawały nie tylko słynne porcelanowe figurki, naczynia stołowe ale również zestawy na biurka, świeczniki czy kafle piecowe. Myślą przewodnią ekspozycji będzie ukazanie przedmiotów w ich naturalnym środowisku, czyli na stole, w szklanej serwantce, na biurku. Obok eksponatów stanowiących własność Muzeum Okręgowego w Lesznie zaprezentowane zostaną przedmioty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Krakowie.