Zapowiedzi wystaw

Wystawa pt.

"Twardy orzech... i dziadki"

5.12.2018 - 3.02.2019

Muzeum Okręgowe w Lesznie, pl. Metziga 17.

       Wystawa pt. "Twardy orzech... i dziadki" prezentuje rozmaite formy dziadków do rozłupywania orzechów z kolekcji prywatnej Jana i Mateusza Łomnickich z Kwidzyna. Unikatowy, największy w Polsce zbiór liczy prawie 400 sztuk z różnych regionów Polski i Europy. Najstarsze urządzenie pochodzi z końca XVIII wieku, połowa zaś z XIX wieku i dwudziestolecia międzywojennego. W kolekcji znajdują się także dziadki współczesne i nowoczesne. Początki kolekcji, którą zapoczątkował Witold Tchórzewski, sięgają lat 70-tych XX w.

Orzechołomy, zęby, ciskawki, stryszki, tłuczki, kleszczyki - to historyczne i ludowe nazwy dziadków do orzechów (nazwa pochodzi z XIII w.). Te narzędzia gospodarstwa domowego znacznie ułatwiły wydobywanie smacznego i sycącego wnętrza z twardej skorupki. Zgromadzone dziadki są zróżnicowane ze względu na formę, materiał z którego zostały wykonane czy mechanizm działania. W kolekcji znajdują się wyroby rzemieślników, rzeźbiarzy ludowych, a także renomowanych firm. Są to zarówno proste przedmioty codziennego użytku jak i niezwykle dekoracyjne dzieła.

Zgodnie z zamysłem kolekcjonerów, wystawa skierowana jest przede wszystkim do dzieci i ma wywoływać uśmiech, z pewnością jednak bogactwo zgromadzonych narzędzi, ich walory estetyczne i poznawcze zainteresują dorosłych zwiedzających.

Wystawa w Muzeum Okręgowym w Lesznie ukazuje kolekcję dziadków do orzechów w kontekście funkcjonowania orzechów w tradycyjnej obrzędowości bożonarodzeniowej i ich bogatej symboliki.

 

 

 

Chwała Zwycięzcom!

- Grupa „Leszno” -

 Jubileusz 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

 

Powstanie Wielkopolskie jako jedno z niewielu wśród niepodległościowych zrywów Polaków zakończyło się sukcesem. Było ono owocem pracy wielu pokoleń Wielkopolan, którzy w obliczu klęski Niemiec w I wojnie światowej stanęli do walki z zaborcą. Zbrojna demonstracja miała odpowiednio nakierunkować decyzje zwycięskich mocarstw co do przynależności państwowej ziem polskich zaboru pruskiego. Walki toczyły się na terenie całej Wielkopolski, również na utworzonym froncie południowo-zachodnim. O przyłączenie tego regionu do odrodzonej Polski walczyła Grupa „Leszno”.

Wystawa organizowana przez Muzeum Okręgowe w Lesznie we współpracy z Archiwum Państwowym w Lesznie ze względu na obchodzony w tym roku Jubileusz ma charakter wyjątkowy. Przedstawiona na niej zostanie geneza powstania, przebieg walk oraz powojenne losy powstańców ze szczególnym uwzględnieniem Grupy „Leszno”. Prezentowane eksponaty pochodzić będą zarówno ze zbiorów własnych, jak i innych instytucji oraz zbiorów prywatnych. Wśród nich znajdą się: materiały archiwalne, militaria z epoki – elementy uzbrojenia i oporządzenia, repliki mundurów, sztandary, rysunki, pocztówki, odznaczenia, dyplomy, legitymacje oraz pamiątki po powstańcach Grupy „Leszno”, a także fotografie. Niektóre obiekty zaprezentowane zostaną po raz pierwszy.

Celem ekspozycji jest godne uczczenie pamięci wszystkich walczących, których patriotyzm i ofiarność przyczyniły się do wyzwolenia Leszna. Będzie ona niewątpliwie ważnym elementem obchodów Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz przyczyni się do budowy pamięci zbiorowej i świadomości historycznej.

 

Wystawa będzie dostępna w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie, planowany termin: od 16 grudnia 2018 roku do 18 maja 2019 roku. Serdecznie zapraszamy!